Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

İstanbul Sultanahmet Turu

İstanbul Sultanahmet Turu

Sultanahmet turu, içerdiği bölge itibariyle İstanbul turları arasında en çok tercih edilen turlardandır. Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli bölgelerinden biri olan Sultanahmet hem Türk hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Sultanahmet turu dünya kültür mimarisinin en büyük eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesi ile başlıyor. Ayasofya müzesi 1470 yılında "Bazilika" olarak yapılmış olan bir mimaridir. Yapıldığı döneme bakıldığında, bu kadar mükemmel bir eser daha yapılamamıştır. Turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri Ayasofya Müzesi'ni gezerken kendinizi kaptıracaksınız. 

Gizli geçitleri, ilgi çeken mimarisiyle gerçekten harikulade bir eserdir. Ayasofya Müzesi'nin ardından tur programımız Sultanahmet Camisiyle devam edecektir. Sultanahmet turunun en önemli parçalarından biri olan Sultanahmet Camisi içinde bulunan mavi çinileri yüzünden "Mavi Cami" turistlerin deyimiyle "Blue Mosque" olarak anılmaktadır. Altı minareli olan Sultanahmet Cami'si 17. yüzyıl Osmanlı eserleri arasında belki de en güzellerinden biridir. 

Sultanahmet Camii haşmetiyle sanki o dönemki Osmanlı yükselişini de temsil etmektedir. Sultanahmet Camiisinin ardından Sultanahmet turu Hipodrom Meydanı'yla devam etmektedir. Belki şimdiki sade görünüşü birçok kişiye burası nasıl at meydanı olabilir dedirtebilir, fakat Bizans döneminde Hipodrom Meydanı'nında özel yapım heykeller bulunmaktadır.
 Özel anıtlar ile de çok süslü ve gösterişli bir meydandı. İstanbul'un en önemli olaylarına tanıklık etmiş olan Hipodrom Meydanı'nda birçok at yarışı yapılmış ve meydan çeşitli ayaklanmalara sahne olmuştur. Hipodrom Meydanının ardından yönümüzü muhteşem Kapalı Çarşıya çeviriyoruz. Kapalı çarşı hem Türk hem de yabancı turistlerin İstanbul'a geldiklerinde uğramadan geçmedikleri çok özel bir yerdir. Dünyanın en geniş ve en eski çarşısıdır Kapalı Çarşı. 

Ayrıca labirent gibi olduğundan, kimileri bir yerden geçtikten sonra tekrar aynı yere döndüğünü bile fark etmeden, saatlerce çarşının içinde gezer. Kapalı Çarşı içerisinde 4.000 tane dükkân bulunmaktadır. Günümüzde hala, halı, seramik, mücevher, deri, kıymetli kumaş ve daha bir sürü hediyelik eşyanın satıldığı Kapalı Çarşı gerçekten çok dikkatinizi çekecek. Kapalı Çarşı'dan bir şey almadan geçemeyeceksiniz. Böylece Sultanahmet turu sona ermiş oluyor. Firmamız sizleri Sultanahmet turu katılımcısı olarak görmekten büyük mutluluk duyacaktır. 

 

Etiketler

02.04.2015 10:31:00
Geri Gel