Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

İstanbul Tour İle Gezerek Öğrenmek

İstanbul Tour İle Gezerek Öğrenmek

            Gezmek görmek gördükleriyle mutlu olmak her insanın en doğal hakkıdır. Ama yalnız başına gezmek veya gezdiği yer hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan gezmek pekte tat vermez insana. İstanbul tüm gizemiyle gezilip görülmeyi gördükçe öğrenilmeyi bekleyen dışarıdan bakınca esrarengiz içine girince büyülü dünyasında kaybolur insan. Gezi faaliyetlerimizi kolaylaştıran bize yol gösteren İstanbulun gizemli dünyasında bize peri masallarının şehri hayatını yaşatan tur şirketlerinden biri olan İstanbul City tour bu alanda verdikleri hizmetlerle gezmek görmek isteyenleri İstanbul’u yaşatarak bu konuda kolaylıklar sağlamaktadır.

              İstanbul City Tour gezi turlarını İstanbul kapsamında günübirlik yarım gün veya iki günlük turlar şeklinde gerçekleştirmekte aynı zamanda gezmek isteyenlerin tercihlerine yönelik olarak da gurupların belirlediği güzergahlar doğrultusunda da hizmetlerini sürdürmektedir. Turların başlangıcında İstanbulun genel tanıtımı yapılarak ön bilgiler verilmekte tur sakinlerini ön hazırlık yapılmaktadır.

             Buradan hareketle ilk tur faaliyeti olarak İstanbul boğazının iki yakasına dizilmiş Osmanlı mutfağının tatlarını sunan lokantalarda ve gıda ürünleri üzerine hizmet veren kuruluşlarda İstanbul lezzet turuyla başlayan gezimizin ilk durağı Topkapı sarayı ve bu muhteşem yapının gözleri kamaştıran güzellikleri oluyor burada yaşanan saltanatlar sultanların hayatları geçmiş tarihin içinde yaşanmışlıklar rehberin anlatımlarıyla bilgi dağarcığımıza yerleşmekte ve gözlerimizi alamadığımız bu ihtişamlı yapı içinde bir anda kitaplardan öğrendiğimiz Osmanlı tarihi geliyor gözümüzün önüne.

            Buradan hareketle Ortodoksluk mezhebinin merkezi sayılan ve tanrının üç niteliğinden biri olarak adlandırılan kutsal bilgelik abidesi Ayasofya müze haline dönüştürülmüş haliyle çıkıyor karşımıza. Ortodoks kilisesi olarak inşa edilmiş yapı Osmanlı hükümdarlığıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından İslam âleminin hizmetine alınarak cami haline dönüştürülmüş bu günde müze olarak gezi sakinlerine eskiye dair anılarını sergilemektedir.

            İstanbul City tour kapsamında gerçekleştirilen turların devamında boğaz turuyla kanal görünümlü mavi deryada günümüze devam ediyoruz bu kanalın etrafına serpiştirilmiş muhteşem güzellikteki yalılar köşkler el sallıyor adeta bizlere rehberin anlatımından dökülen kelimeler eşliğinde adeta uçan halıya binmişçesine havalanıyoruz boğaz suları üzerinde bir anada gözlerimizi kapatıyor ve bir sandalda kürek çekiyoruz boğazın serin sularında rehber tane tane anlatıyor yalıların köşklerin tarihçesini Osmanlı tarihini İstanbulun geçmişini yaşıyoruz o anda sanki.

              İstanbul city tour tur sakinlerine istanbulun büyüsünü yaşatmaya devam ederken yolumuz Topkapı sarayına yöneliyor. Rehberin anlattıklarına göre Osmanlı tarihinin uzun yıllar yönetim merkezi olarak kullanılan bu saraydan çok sayıda sultan geçmiş o yıllarda o zamanlarda 4000 e yakın insanı barındıran bu saray ihtişamlı yapısıyla Osmanlı tarihini gözler önüne seriyor rehberin ağzından tane tane dökülen tarihi kelimelerle.

             İstanbul city tour bizlere düzenlediği turların devamında mısır çarşısındaki baharatların gizemli kokularını yılların tecrübesiyle oluşturulan aktarların marifetlerini anlatıyor bizlere. Devamın da kapalı çarşıya düşüyor yolumuz gerçekleri öğrendiğimizde dudaklarımı uçukluyor adeta içinde 4000 dükkan barındıran çarşı zamanında adeta ticaret merkezi konumunda hizmet verip kervanlara sayısız tüccara ekmek kapısı olmuş yurtdışından getirilen kaliteli şık desenlerle süslenmiş kumaşlar zamanında sultanlara kaftan olmuş genç kızlara fistan olmuş el değiştirmiş durmuştur.

             Bu turların ayrıntılı geniş bilgiler kapsayan http://www.mycitysightseeing.com/ adresine internet ağı vasıtasıyla ulaşarak müracaatlarımızı yapabilir bu konu hakkında merak ettiklerimizi öğrenebiliriz. Bu sayede İstanbullun görünmeyen yüzünü bize tüm açıklığıyla gösteren İstanbul City tour yaşanmışları ve yaşanacakları geçmişten günümüze rehberler vasıtasıyla aktararak bilgi bankamızı zenginleştirmekte ve geziler hakkındaki kolaylıkları yaşatmaktadır. Bu tür turların en güzel yanı gezerken sadece merak ettiklerimizi değil bunun yanında molalardaki çevrenin gözetlenmesi esnasında normal yaşantımızda göremediğimiz geçekleri incelememize fırsat vermektedir. Her gün üzerinden geçtiğimiz boğazın aslında sadece bir mavi su kütlesinden ibaret olmadığını üzerinde gerçekleşen savaşlarda kaş meçhul yaşantının karanlık derinliklerine gömüldüğünü işte o anda öğrenmekteyiz.

Etiketler

04.02.2015 09:18:00
Geri Gel