Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

''İstanbul'da Boğaziçi'nde'' Olmak

''İstanbul'da Boğaziçi'nde'' Olmak

            Dünyanın en güzel şehirlerinden biri bu şehir ve bu için yazılan şiirler az, ne kadar çok yazılsa bile yine de yazılan kitaplar az. Yıllar içindeki yapılaşma da dâhil güzelliğine hiçbir şey gölge düşüremiyor bu şehrin güzelliğine, hiçbir şey çirkinleştiremiyor onu. O kadar güzel ki o kadar eşsiz ki. Güzelliğine akıl sır ermiyor. Sihirli bir yer burası. Fark etmişsinizdir mutlaka, hala boğazdan geçerken hangi araçta olunursa olsun, herkes işini gücünü bırakıyor, köprü boyunca bütün gözler o muhteşem boğaza ve güzelim denize çevriliyor. Ta ki boğaz görüş mesafesinden çıkana dek. İstanbul Boğazı İstanbul’un en nazlı ve endamlı yeri. Tabi boğaza yapılacak bir gezi ise yerinde ve doğru bir karar olacaktır her zaman. ''Güzellik gören gözdedir'' demiş bir düşünür ama İstanbul da her zaman bir başka güzel doğrusu.

            İstanbul rüyalar şehri, dünyadaki en güzel şehirlerden bir tanesi ve güzelliğinin keşfi de keyfi de, iyi organize edilmiş bir boğaz turu ile daha iyi çıkar şüphesiz. İster gündüz ya da ister gece, günün her saatinde insana yaşattığı duygular farklı olarak, dünyaya bakışınız ve yaşam sevginiz artmış olarak yaşam mücadelesine daha keyifli devam edersiniz.

            Günübirlik düzenlenen ve tarihi semtlerin bir kez daha keşfedilebileceği bir güzergâh ile önce tarihi ve eski semt Eminönü'nden başlayıp, Yeni Cami'nin orada güvercinlere yem verip, klasikleşmiş balık ekmeklerden bir sandviç yersiniz. Tarihi Mısır Çarşısı'na bir uğrayıp binbir türlü baharat kokusu içerisinde birçok güzel dükkânı seyreder ve isterseniz alışveriş edersiniz. Daha sonra güzelim Karaköy'e de bir uğrama yapabilirsiniz. Galata Kulesi'nin muhteşem siluetine bir bakıp, tünele giden yolun keyifli insan kalabalığında İstanbul'un güzelliğini bir kez daha duyumsarsınız.

            Denizde tekneyle bir turu tercih etmeniz durumunda ise, vakti geldiğinde otelinizden ayrılıp boğaz turu için size ayrılan tekneye ulaştığınızda İstanbul'un güzelliğini anlatan rehberinizi dinleyerek, boğazın lacivert ve serin sularını, boğazın süsü, güzel dostlar martıları izleyerek köprünün altından geçer, sarayların muhteşem siluetlerini görerek tura devam edersiniz. Uzaklardan ince ve zarif görünümlü Kız Kulesini selamlar ve öyküsünü bir kez daha hatırlarsınız. Uzaktan görünen Topkapı sarayı ve Ayasofya akşam ise ışıkları yanmış olarak farklı ve gizemli bir dünyaya çeker sizi. Çırağan Sarayı'nın önünde eski görkemli dönemleri, Dolmabahçe Sarayı'nın önünde tarihi ve güzelliği bir kez daha anımsarsınız. İstanbul'un tüm ışıkları yanmıştır ve geceye ve mehtaba merhaba demektedir.

            Denize ayışığı vurur. Yakamozlar bir başka ışıldar. Yanınızdan balıkçı tekneleri ve boğazın süsü vapurlar geçer. Dalgalar hışırdar. Serin bir rüzgâr eser. Siz boğazdasınızdır. Aklınıza güzel İstanbul şarkıları gelir. Boğazın muhteşem şairi Orhan Veli aklınızdan çıkmaz hiç. İstanbul'da, Boğaziçi’nde bir garip Orhan Veli, Beykoz'un, Üsküdar'ın güzel şairi İstanbul'a âşık değil miydi ki bu güzel şiirleri bıraktı bize hediye.

            Vakit gelir, gezi sona erer damağınızda eşsiz bir tat bırakarak. Biraz hüzünlenerek son verirsiniz güzelim geziye. Tekne turunun sonunda siz de romantizm ve doğanın güzelliğinden sarhoş olmuş bir şekilde bu güzel anları tekrar yaşamak ve mutlaka sevdiklerinize de yaşatmak üzere ayrı bir zamanda boğaz turu için farklı bir randevuyu aklınızda alternatif olarak tutarsınız. Yedi tepeli güzel şehre, bu şehirde olmanın verdiği mutluluk ve şehre duyduğunuz sevginin yoğunluğuyla güzel bir veda edersiniz. İstanbul için şiir yazmış şairleri bir kez daha kutlayarak ve saygıyla hatırlayarak. Tüm turlarla ilgili detaylı bilgi almak için http://www.mycitysightseeing.com. 

Etiketler

02.02.2015 09:12:00
Geri Gel