Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

İstanbul'u Mutlaka Gezmelisiniz

İstanbul'u Mutlaka Gezmelisiniz

            İstanbul tarihi ve kültürel zenginlikleri bakımından önde gelen zenginliklere sahip bir ilimizdir. Yüzyıllardır İstanbul’da kimler yaşamadı ki her dönemden kalma bir tarih mevcut ve bu tarihi eserler hem İstanbulluların hem Türkiye’de yaşayanların hem de diğer ülkelerde yaşayan herkesin gelip görmek istediği bir tarihi miras özelliğini taşımaktadır. Böylesine muhteşem bir şehir için İstanbul dışından gelenler için tur şirketleri özel olarak çalışmaktadır.

            Bu alanda gördükleri tur ihtiyacını karşılamak için birçok tur firması kurulmuş olup bu firmalardan biri olan http://www.mycitysightseeing.com/ bu ihtiyacı karşılamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Siteyi ziyaret ettiğimizde bizler için İstanbul turları, İstanbul dışı turlar, boğaz turları ana ekranda gözükmektedir.

             İstanbul şehir turları seçeneklerinden birini tercih etmek istiyorsak ana ekrandan İstanbul tarih turlarına tıklayarak geziler ile ilgili detaylı bilgileri görebiliyoruz. Adalar turu; Marmara denizinde yer alan adalar İstanbul stresinden uzaklaşmak isteyenler için ve trafik stresinden sıkılanlar için kesinlikle tercih edilen doğa ve deniz ile eşsiz muhteşem bir öneme sahiptir. Adalar turu yapmak isteyenleri motorlu taşıtlar değil büyük adanın simgesi olan faytonlar karşılamaktadır.

            Adaları yürüyerek gezmek ayrı bir zevk olmakla beraber kolay da değildir. Dileyenler için bisiklet kiralama dükkânları bolca yer almakta olup ve bu dükkânlardan bisiklet kiralayarak spor da yapılmaktadır. Yaz mevsiminde dileyenler Adalarda yer alan plajlarda deniz keyfini doyasıya sürebilirler. Prens Adaları olarak da bilinen adalar Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası’nda düzenli olarak yerleşim vardır. Adalar Turuna katılmak isteyenlere bir rehber de eşlik edecek ve adalar ile ilgili bilgi verecektir.

            İstanbul şehir turları alternatiflerinden biri de İstanbul Cevherleri turudur. Turumuz İstanbul’un en özel simgelerinden biri olan Ayasofya Müzesi ile başlamaktadır. Ayasofya Müzesi, 537 yılında Bizans İmparatoru Justinianos tarafından yaptırılmıştır. Turumuz, Ayasofya Müzesi’nin ardından dünyadaki tek 6 minareli camii olan Sultanahmet Camii ile devam etmektedir. Yapımı 1609’da tamamlanan camii, duvarlarındaki 12.000 turkuaz renkli İznik çinisi nedeniyle batılılar tarafından Mavi Camii olarak da bilinmektedir.

             Meydanın hemen ortasında yer alan 3 dikilitaşın bulunduğu dikdörtgen yapı At Meydanı olarak da bilinen hipodrom’dur. Bu meydanda önemli at yarışları yapılmış ve aynı zamanda meydan önemli tarihi olaylara da tanıklık etmiştir. Son olarak da 4000 tüccarın içinde bulunduğu labirent şeklindeki dünyanın en eski ve en geniş Pazar yeri olan Kapalıçarşı ile turumuz son bulmaktadır. Halı, seramik, deri, kıymetli kumaş ve mücevherlerin bulunduğu dükkânlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

            İki Kıta –Tek Şehir adlı tura başlarken Avrupa kıtasından Boğaziçi Köprüsü üzerinden Asya kıtasına geçerek Beylerbeyi Sarayı ziyaret ediliyor. Zamanında boğaz kenarına inşa edilen bu görkemli Osmanlı sarayı alımlı bahçesi ve orijinal mobilyaları ile yabancı misafirleri ağırlamıştır. Daha sonra İstanbul’u eşsiz manzarasını seyretmenize olanak tanıyan yeşilin hâkim olduğu bir doğal güzellik olan Çamlıca Tepesi ziyaret ediliyor. Buradan Marmara Denizi’ni, boğazı ve tarihi yarımadayı tüm güzelliği ile seyredebilirsiniz.

            Sizin tercihiniz tarihi eserleri görmekten yana ise İstanbul şehir turları arasında yer alan Osmanlı Eserleri turu sizin için ideal. Osmanlıdan günümüze ulaşan en eski ve en geniş saray olan Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinden itibaren Dolmabahçe Sarayına geçiş yapılana kadar Osmanlı hanedanının yönetim merkezi ve ikamet yeri olmuştur. Bu nedenle hazine dairesi, kutsal emanetler sergisi ve sultan kıyafetleri sergisi de tura katılanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bunun yanında şehrin en eski Hıristiyanlık dönemine ait Bizans yapıtlarından biri olan Küçük Ayasofya Camii de en çok beğenilen yerlerden biridir.

Etiketler

30.01.2015 09:23:00
Geri Gel