Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

İstanbul'un Tarihi Kalbi, Sultanahmet

İstanbul'un Tarihi Kalbi, Sultanahmet

            İstanbul'a gelip de Sultanahmet'i görmeden olur mu? İstanbul'un tarihi kalbi orada atıyor. Cıvıl cıvıl Eminönü'nden çıkıp, Cağaoloğlu yokuşundan sonra bir sürü şaheser tarihi eser ve müze ağırlayacak sizi Sultanahmet Turu süresince. Ünü dışarlara taşmış Blue Musk olarak da bilinen o güzelim Süleymaniye Cami, zarif altı minaresiyle göz kırpacak tüm kafileye. 17.yüzyılda yapılmış ve olağanüstü güzel İznik çinileriyle dolu ve kendine has altı minaresiyle Osmanlı döneminin eşsiz eserlerinden olan bu Cami'yi mutlaka görmek gerekiyor.

            Sultanahmet Turu, rehberiniz eşliğinde başlıyor. Tarihi mekânlar öğlen yemeğine kadar gezilerek, birlikte yenen leziz öğlen yemeğinden sonra kaldığı yerden devam ediyor. Geziye başlamadan önce tarihi Sultanahmet meydanında biraz mola verip yeni ile eskiyi karşılaştırmak gerekiyor. Ne tarafa baksanız görülecek bir sürü yer var. Arkeoloji müzesi, Yılanlı Sütun, Örme sütun ve dikilitaş meydanın bir tarafında görmeniz için sizi bekliyor ve hep bekleyecek.

            Sultanahmet Turu içinde gezilecek müzelerden biri de Ayasofya Müzesi. Müze başlı başına bir şaheser. Merdivenin olmadığı zamanlara özel düz ve yokuş koridorlardan geçerek üst kata çıkıyorsunuz ki bunu yaşamak bile insanı farklı hissettiriyor. Sanki o zaman dilimine gitmişsiniz gibi. İçine girip dilek dilemeyi sakın unutmayın. Orada dilenen tüm dilekler gerçekleşiyor. Yıllar öncesinde kalan mozaikler, İsa ve Meryem Ana figürleri Hristiyan dönemi ve İslam döneminin bir mozaiği gibi. Yüksek tavanıyla, mistik havasıyla inanılmaz bir eser.

            Yerebatan Sarnıcını gezerek farklı bir atmosferde suya bozuk para atarak birden fazla dilek dilemeniz mümkün. Topkapı Sarayı gezmekle bitmeyecek bir yer, biraz gezip ona başka bir gün ayırmanız gerekli yoksa Meşhur Kaşıkçı Elması'nı göremeden gitmeniz mümkün, içinde sergilene bir sürü eseri görmeye zaman yetmiyor. Harem dairesini de mutlaka görmelisiniz.

            Alman Çeşmesi'ni, Sultan Ahmet Çeşmesi de görülmeye değer. Tarihi şifa hamamı özellikle merak edenler için görülmeye hazır. My City Sightseeing profesyonel rehberlik hizmeti ve organizasyonuyla bir zaman tüneline girmiş ve geçmişe gitmişsiniz gibi size eşsiz bir ortamda tarihe nostaljik bir yolculuk sağlıyor. Tarih her zaman yerinde görülmeye değer. Bu inanılmaz.

Etiketler

21.02.2015 14:11:00
Geri Gel