Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

Kadim Anadolu Tarihi

Kadim Anadolu Tarihi

            Bereketli Hilal sınırları içerisinde bulunan Anadolu, dünyadaki ilk yazının bulunduğu, ilk tarımın başladığı, ilk şehirlerin kurulduğu alanlardan birisidir. Böylesine kadim bir geçmişi olan coğrafya, İnsanlık tarihinin en önemli iki imparatorluğuna da ev sahipliği yapmıştır; Roma ve Osmanlı İmparatorlukları. Tüm bu tarihin yanında eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olması da coğrafyamızı bir tatil cenneti kılmakta. 3 denize kıyısı olan ülkemizin, kuzeyde eşsiz Karadeniz yaylalarına, güneyde ve batıda bir doğa harikası olan sahillere sahip olması bulunmaz bir şanstır.

            www.mycityseeing.com üzerinden My City Sightseeing firmasının düzenlediği turlara ulaşabilirsiniz. Firma, sahip olduğu deneyimi ve Anadolu’yu yakından tanıyan personeliyle konaklama, ulaşım gibi dertlerle uğraşmadan tatilinizin keyfini çıkarabilmeniz için sizlere hizmet veriyor.

            Binlerce yıllık kültür ve medeniyet beşiği olan Anadolu'da tarih meraklıları için görülecek çok fazla yer bulunmakta. İç Anadolu bölgesinde bulunan Kapadokya bölgesi bu destinasyonların başında gelmektedir. Hasan ve Erciyes dağlarının püskürmesi sonucu oluşan yumuşak kayaçların, zamanla su ve rüzgar yardımıyla aşınması sonucu bugün peri bacası dediğimiz yapılar oluşmuş. Anadolu'nun eski sakinleri bu kayaçları oyarak tapınaklar, yaşam alanları, depolar, şaraphaneler yapmışlar.

            My City Sightseeing firmasının düzenlediği Anadolu Turu kapsamında bu eşsiz doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmeniz mümkündür. Ürgüp ve Göreme açık hava müzeleri, Zelve antik kenti, Paşabağ Rahipler Vadisi, Uçhisar... bu bölgede görülmeye değer dünyada eşi benzeri bulunmayan yapılardır. Yine Kapadokya turu dahilinde bölgede binlerce yıllık bir tarihi olan şarap yapımının, çömlekçilik sanatının inceliklerine tanık olabilirsiniz.

            İç Anadolu Bölgesi, Hititler Devletinin merkezi konumda olması dolayısıyla, Hitit kültürünün derin izlerini hala üzerinde taşımaktadır. Kayseri Kültepe'de bulunan Kanesh antik kenti Hitit Devletinin Anadolu'da kurduğu ilk şehirdir. Burada yapılan kazılar neticesinde M.Ö 2000 yılında günlük hayatın nasıl işlediği hakkında detayşı bilgiler elde edilmiştir. Anadolu'nun en eski yazılı belgelerinin çıkarıldığı bölgede bulunan birçok eser ve metin Kayseri Müzesinde sergilenmekte.

            Geç dönem Hitit başkenti olan Hattuşa şehri ise bugün Çorum il sınırları içerisinde bulunmakta. Keşfedilmiş birçok şehir katmanının yer aldığı açık hava müzesi özellikle tarih meraklılarının ilgisini çekmekte. Anadolu medeniyetlerine meraklı olanların bir diğer uğrak yeri ise şüphesiz ki başkent Ankara olmalı. Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi sizi derinden etkileyecek. Anadolu Turu dahilinde Türk bağımsızlık mücadelesinin verildiği Ankara'da Kurtuluş Savaşına tanıklık eden birçok mekanı da gezebilirsiniz.

            Ülkemizde Anadolu Turu akla gelen önemli bölgelerden birisi de şüphesiz Karadeniz’dir. Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgesi neredeyse tamamen orman ve yaylalarla kaplıdır. Değişen yağış ve yükselti grafiği neticesinde büyük bir canlı çeşitliliği vardır. Kaçkar Dağları Karadeniz turlarının vazgeçilmez adreslerinden birisidir. Kaçkar Dağları her ne kadar profesyonel dağcıların uğrak yerlerinden birisi olsa da barındırdığı birçok kolay rota ve yaylayla her yaştan ve seviyeden doğaseverin ilgisini çekebilecek güzelliklere sahiptir. Bir yayla cenneti olan ülkemizde, Ayder, Arsiyan ve Bektaş yaylaları Karadeniz'de ziyaret edilebilecek eşsiz doğa güzelliklerinden sadece birkaçıdır. Ayrıca Trabzon il sınırları içerisinde bulunan Uzungöl Beldesi doğa ile iç içe yerleşim yerinin nasıl olması gerektiğinin çok güzel bir örneğini sergilemekte.

            Dinler tarihi açısından Urfa'Da bulunan Göbekli Tepe tüm dünyada çok önemli bir yere sahiptir. Dünyadaki en eski tapınaklarının bulunduğu bölgenin 11 500 yıllık olduğu düşünülüyor. Dinler için bir cennet konumunda olan Urfa İslam Tarihi için de çok önemli bir bölgedir. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığına inanılan mancınıklar, ve Peygamberi yakmamak için odunların balık, ateşlerin su olduğuna inanılan Balıklı Göl de bu şehirde bulunmaktadır.  Ayrıntılı bilgiye mycitysightseeing.com adresinden ulaşılabilir.

Etiketler

29.01.2015 09:38:00
Geri Gel