Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

Kadim Anadolu'da Tur Keyfi

Kadim Anadolu'da Tur Keyfi

            Anadolu; binlerce yıldır insanlık tarihinin en görkemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmış, ilk tarımın ve ilk yazılı belgelerin bulunduğu bereketli hilalin parlayan yıldızı, bilimin temelini atan İyonyalı bilim insanlarının yurdu. Gururlu Mısır Firavunlarının Hitit Kralları karşısında diz çöktüğü, dillere destan dokuz katlı Truva şehrinin Yunan işgalcilere karşı 10 yıl direndiği topraklar, inanmışların vatanı.

            Türk İslam medeniyetinin son büyük gurur kaynağının, Osmanlı İmparatorluğunun, tohumlarının saçıldığı ve yeşerip ulu bir çınar olduğu coğrafya. Yıllarca büyük medeniyetlere ve kanlı savaşlara ev sahipliği yapmış kadim Anadolu'yu, www.mycitysightseeing.com un yıllara dayanan birikimi ve profesyonelliği aracılığıyla gezip tanımanız artık mümkün.

            My City Sightseeing'in düzenlediği Anadolu Turu alternatiflerinden birisi Kapadokya Turudur. Erciyes ve Hasan Dağları'nın binlerce yıl önce püskürttüğü volkanik kayaçların yine binlerce yıllık süreçler sonucunda rüzgâr ve suyla aşınması bize bir doğa harikasını yarattı; peri bacaları. Orta Doğu'dan yeni bir din, Hristiyanlık, Anadolu'ya ilk geldiğinde inananlar, Pagan Roma krallarının zulmünden kaçmak için bu peri bacalarına sığınmışlardır. İlk inananların ve daha sonra gelenlerin yaşadıkları yer altı şehirlerini görmek isteyenlere Kapadokya Anadolu turu kaçırılmaması gereken bir fırsat.

            Bir diğer önemli Anadolu Turu ise Truva ve Gelibolu Turudur. Gelibolu; 20. yüzyılın en büyük destanının, Türk Kurtuluş Savaşının, başlangıcı sayılan Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı yarımada. Bu tur sayesinde; Türk şehitliklerini ve diğer yabancı mezarlıklarını gezebilirsiniz. Atatürk'ün Anzak annelere hitaben söylediği; "Bu memlekette kanlarını döken çocuklarınız artık bizim de evlatlarımız sayılır" sözü yabancı askerlere ait mezarların da bizim tarihimizin kopmaz bir parçası olduğunun göstergesidir. Gelibolu gezisi Truva gezisiyle birlikte sunulmaktadır.

             Doğu ve Batı'nın bitmek bilmeyen çekişmesinin ilk sembolü sayılan Truva Savaşına tanıklık eden toprakları görmek, tarih tutkunları için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Anadolu'yu tanımak isteyenlerin muhakkak uğraması gereken adreslerden birisi de Efes'tir. Efes Turu; sizlere, tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan harika Efes şehrini gezme fırsatı sunuyor. Orta Çağdaki İslam ve bugünkü Batı medeniyetlerinin temelini oluşturan İyonya kültürünün parlayan incisiydi Efes. Çok iyi korunarak günümüze kadar gelmesi insanlık mirası için çok büyük bir şans.

Etiketler

20.02.2015 10:33:00
Geri Gel