Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

Rehber Eşliğinde Sultanahmet Turu

Rehber Eşliğinde Sultanahmet Turu

            Şehrin en gözde yeri olan Sultanahmet ve çevresi tarihimizin en önemli görsel kanıtlarından birisidir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Sultanahmet İstanbul'un kalbi haline gelmiştir. 600 yılı aşkın bir tarihi olan bu bölge içerisinde birçok tarihi mekânları barındırmaktadır. Bizans döneminden kalmış sarnıçlar ile önemli bir konumda ve çevresindeki cami ve müzeleri ile de zengin bir yapıyı oluşturmaktadır. Böylesine güzel ve böylesine tarih kokan şehrin gözde mekânı olan Sultanahmet meydanını keşfetmemek insanlar için büyük bir kayıptır.

            Sultanahmet turu ve çevresi sadece turistik açıdan ilgi çekmekle kalmamalıdır. Kendi kültürünü görerek anlamak isteyen kişiler içinde öğrenilmelidir. Özelikle bu tura İstanbul'da yaşayan fakat İstanbul'un bu eşsiz yerini keşfedememiş sayısız kişinin ya da tarihi yapıları detaylı bilmeyen ve rehber eşliğinde gezmemiş olmanın eksikliğini yaşayan kişiler için inanılmaz bir fırsattır. İstanbul şehri dışında yaşayan ve İstanbul’daki bu tarihi bölgeyi görmek isteyen kişiler içinde her tarihi alanın her detayın atlanmayacağı bu tura katılmaları artı olarak kendilerine dönecektir.

            Ayrıca İstanbul'da yaşamalarına rağmen kendilerine gelen misafirlere İstanbul'u gezdirmeye vakitleri yoksa Sultanahmet turu gelen misafirlerine dört dörtlük bir gezi tanıtımını gerçekleştirecektir. Tabi ki gezi esnasında yanınızda getirebileceğiniz veya uygun görülen koşullarda olmanız gereken sizin açınızdan olumlu bazı durumlar vardır. Sultanahmet’te gezi için rahat bir yürüyüş pantolonu ve yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız vardır. Yaz aylarında ise ince atlet tarzı giysiler kış aylarında ise yağmurluk ve polar gibi sıcak tutabilecek ya da koruyucu özelliği olan giysileri tercih etmelisiniz. Yanınıza alabileceğiniz bir sırt çantası ve içerisine koyabileceğiniz pet şişesinde su gezi sırasında size lazım olacaktır. Gezi gününüzü ölümsüzleştirmek istiyorsanız olmazsa olmazı tabi ki fotoğraf makinası ve yedek pilleri.

 

            Sultanahmet turu gezi meydanı detayları:

            İstanbul şehrinin tarihi yapısı ve mimarisi ile büyüleyen Sultanahmet cami yani batılıların deyimi ile mavi cami Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasındadır. Dünya mirasının sayılı eserleri arasında yerini alan Ayasofya camiye nispet karşısında yükselerek varlığını ortaya koymuştur. Ayasofya Camisi yapılmadan önce daha onun gibi bir muhteşem örnek dahi ortaya çıkmamış olması Ayasofya camisinin görkemliliğinin şahididir.

            Adını sıkça duyduğunuz ve Avrupa'nın gözbebeği haline gelmiş Topkapı Sarayı, Osmanlı devletine dört asır boyunca eşlik etmesi ile buram buram tarih kokmaktadır. Sizde böylesine iki milyonu aşkın ziyaretçisi olan Topkapı Sarayını ve Sultanahmet'in tarihi camilerini en ince ayrıntısına kadar rehber eşliğinde gezerek görebilirsiniz.

            Ziyaretçilere kapalı olan ve özel izin gerektiren Bizans döneminin en değerli ikinci kilisesi olan Aya irini müzesini de Sultanahmet turu ile gezebilirsiniz. Ayrıca Eski Şark Eserleri Müzesi ve İbrahim Paşa Sarayı olan Türk-İslam Eserleri Müzesini de tur planı çerçevesinde görme imkânına sahipsiniz. Fatih Sultan tarafından yapılmış olan Çinili Köşk, Topkapı sarayında ilk binadır. Orijinaline yakın Soğuk Çeşme Sokağı evleri ve 16 yy. Mimar Sinan eserleri arasında yerini alan Cafer Ağa’nın da vakfettirmiş olduğu Cafer Ağa Medresesi Günümüzde hem geziye açık bir mekân hem de içerisinde sanatsal değerlerde kurslar verilen aktif bir kültür hizmet yeridir.

            Tur bünyesinde tüm güzel tarihi mekânlar tek tek keşfedilmektedir. Bu tarihlerin arasında Yerebatan Sarnıcı, Hipodrom Meydanı, Dünyanın merkezi Milion Taşı ve kadınlara ve erkeklere özel girişi olan Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan için mimar Sinan'ın ellerinden geçen hamam yer almaktadır. Sultanahmet gezisi için önceden mycitysightseeing firmasına rezervasyon yaptırmanız mümkündür. Rezervasyon aşamasında gün içerisinde verilen yemek mönü listesinden böylelikle seçim yapabilir ve tarihimizi keşfe çıkabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiye http:/www.mycitysightseeing.com adresinden ulaşılabilir.

Etiketler

28.01.2015 14:06:00
Geri Gel