Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

Sultanahmet Gören Herkesi Her Zaman Büyülemeye Devam Edecek

Sultanahmet Gören Herkesi Her Zaman Büyülemeye Devam Edecek

Sultanahmet, her köşesi büyülü İstanbul şehrinin farklı ve kendine özgü tarihsel bir izdüşümü, yılların etkisinin bir türlü değiştiremediği, İstanbul'u ziyaret eden yerli yabancı herkesin uğrak yeri olan ve her zaman cıvıl cıvıl semtine düzenlenen gezimize katılan herkes aldığı farklı tatları anlata anlata bitiremeyecektir bu kesin. Sultanahmet Turu, ekibin sabah otel önünde toplanması sonrası, konusunda uzman rehberimiz liderliğinde start alıyor. Konforlu aracımıza oturduktan sonra tarihi ve rüya gibi bir yolculuk başlıyor.

    Sultanahmet Turu, meşhur Karaköy ve Eminönü'nden geçerek boğazın o muhteşem güzelliğini yudum yudum içinize çektikten sonra Eminönü'nden Gülhane Parkı ve Yerebatan Sarnıcı'na doğru özel ve gizemli bölgeye giriş yapıyorsunuz. Sultanahmet'in merkezinde iniyorsunuz. Başınızı kaldırıp nereye bakarsanız bakın mutlaka görülecek bir güzellik var. Bir tarafta Ayasofya, diğer tarafta Topkapı Sarayı, aşağıda Yerebatan Sarayı, Sultanahmet Cami, Dikilitaş ve Sultanahmet Meydanı. Tarihte en büyük toplanmaların olduğu o özel tanık yüzyıllardır vakur edasıyla gelen herkesi misafir ediyor. 

    Sultanahmet Turu, Ayasofya ve Sultanahmet Cami ziyaret edilmeden başlayamaz. İlk durak Sultanahmet tarafından özenle yaptırılan minareleriyle dillere destan güzelim camidir. Uzunca bir süre kalıyoruz orada. Daha sonra Ayasofya'ya geçiyoruz. Konstantinopolis, eski İstanbul filmleri, savaşlar, yeniçeriler, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesi ve bildiğimiz her şey, rehberimizin şiirsel anlatımıyla tekrar önümüze seriliyor. Sırada Topkapı Sarayı var. Bu güzel sarayı öğlen yemeği sonrasına bırakıyoruz. 

    Biliyoruz ki her yerini, sergilenen tüm objeleri tek tek, tadını çıkararak görmek ve zihnimize işlemek durumundayız. İstanbul'un nezih bir lokantasında isteyen Leziz Türk kebaplarından tadıyor, dileyen de dünya mutfaklarını tercih ediyor. Yemek sonrası çay ve/veya kahvelerimizi içtikten sonra turumuza tekrar devam etmek üzere Topkapı Sarayı'na doğru yöneliyoruz.
 

 Sarayı gezdikten sonra, yine bir çay, kahve molası verdikten sonra Yerebatan Sarayı'nı da ziyaret ediyoruz. Dilekler dileyip mistik havasını soluyoruz eski ve bilge sarnıcın. Akşam oluyor, gün bitiyor, biraz yorgun ama mutlu aracımıza, otelimize dönmek üzere yola çıkıyoruz. Tur ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.mycitysightseeing.com linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

12.04.2015 17:39:00
Geri Gel