Alışveriş Sepeti: 0 Adet
Türkçe
English
Para Birimi:

Sultanahmet'te Hoş Bir Gezinti

Sultanahmet'te Hoş Bir Gezinti

İstanbul, tarihin en önemli devirlerine ev sahipliği yapmış; her dönemin en kudretli imparatorluklarını içerisinde barındırmıştır. Bu nedenle çok ciddi bir tarihi dokuya ve dolayısıyla gezilip görülecek yerler bakımından çok zengin yelpazeye sahip bir şehirdir. Bu mekânlarından bir tanesi de; Osmanlı padişahlarından 1. Ahmed tarafından yaptırılan Sultanahmet Camii(Blue Mosque)'dir. Camiye 'Mavi Cami' denmesinin sebebi; içerisinde mavi ağırlıklı kalmelerle süslemelerin yapılmış olmasıdır. 

Sultanahmet Camii, sadece camiden ibaret değildir. Külliyesiyle beraber İstanbul'da bulunan en büyük yapılardan birisidir. Külliyede herkesçe bilinen bir cami ile bunun yanında hünkâr kasrı, arasta, çeşme, hamam, darüşşifa, medreseler, türbe ve imarethane bulunmaktadır. Birçok Osmanlı padişahını ağırlamış, her dönemden izler taşıyan Sultanahmet Cami’si, İslam âlemi tarafından kutsal bir mekân olmasının yanında tüm dünya tarafından da sanat eseri olarak ciddi bir saygınlığa sahiptir. 

Bunun yanında sanat dünyasında çok önemli bir konuma sahip, mimarlık tarihinin en etkileyici, en ihtişamlı yapıtlarından biri olan; kilise olarak inşa edilmiş ancak sonrasında Osmanlı'nın İstanbul'u almasının ardından camiye çevrilen son olarak ta 1935'te müze halini alan Ayasofya Müzesi de Sultanahmet Camii'nin hemen yanında bulunmaktadır. Bu sebeple Sultanahmet Turu yaparken bulundurduğu tüm bu yapılar araştırılmalı, her bir yapı ayrı ayrı ziyaret edilmelidir. Tüm bu yapıları gezmek için ortalama olarak 3-4 saat gibi bir süre ayrılmalıdır. 

Sultanahmet Turu hizmetimiz; Ayasofya Müzesinin ziyareti ile başlayarak sonrasında Sultanahmet Cami’sinin gezilip görülmesini, meydanda bulunan 3 adet dikilitaş ve dünyanın en eski, en büyük çarşısı konumunda olan, içerisinde 4000 tüccar bulunduran, mücevher, seramik ve Türk kültürüne ait en özel dokuma ürünlerine(deri, halı, havlu. vb.) sahip Kapalıçarşı'nın gezilmesini kapsar. 

Bu gezilerde arzuladığınız yerlerde hatıra fotoğrafları çekinebilir(Ayasofya'da yasak olan bazı alanlar dışında), gördüğünüz yerlerin tarihi bilgilerini de uzman rehberlerimizden öğrenebilirsiniz. Sultanahmet Turu ile alakalı daha fazla bilgiye http://www.mycitysightseeing.com/ adresli siteden ulaşabilir, aynı zamanda mevcut olan diğer hizmetlerimizi de görebilirsiniz. Sultanahmet Turuyla başlayan İstanbul geziniz sonrasındaki memnuniyetiniz, sizlerde diğer gezileri de yapma isteği doğuracaktır.

Etiketler

08.02.2015 15:08:00
Geri Gel